Zdrowe systemy tworzą zdrowi ludzie.

Nie każda przestrzeń, do której udajemy się po wsparcie – jest rzeczywiście przestrzenią wsparcia.
 
Wierzę, że jesteśmy na etapie dekonstrukcji wielu toksycznych i szkodliwych systemów. Samo fakt tego, jak wiele historii nadużyć, kontroli, opresji i przemocy wychodzi teraz na światło dzienne jest tego przykładem.
 
Jak wiele dokumentów powstaje na temat kultów, sekt, grup i organizacji wysokiej kontroli, czy nawet samych rodzin, w których dziejąca się przemoc wypływa do świata.
 
Chciażby dokumenty o Britney Spears, Brittany Murphy, Gwen Shamblin, NXIVM są doskonałym tego przykładem. Każda ta historia ma swojego przywódcę na czele, który bezpośrednio przyczynił się do nieodwracalnych tragedii pod pozorem niesienia wsparcia, opieki czy wyższych ideałów.
 
Jesteśmy na etapie zmiany. Potrzebujemy się edukować. Potrzebujemy lepiej zrozumieć zjawiska z jakimi mamy doczynienia. Bez zrozumienia – nie możemy dokonać żadnych zmian.
 
Wierzę, że w dynamice “ofiara-kat” tak naprawdę obie strony wymagają uzdrowienia bo obie strony są ofiarami dziecięcych TRAUM – znalazły się na dwóch skrajnych biegunach. Co oczywiście w żaden sposobów nie usprawiedliwia krzywd dokonanych przez “kata”. Wierzę również, że taka dynamika ma szansę na przerwanie dopiero gdy to własnie “ofiara” umocni siebie w pierwszej kolejności i JĄ przerwie. Dopiero gdy dynamika zostanie przerwana obie strony mają szansę na uzdrowienie. Co oczywiście może się zdarzyć, ale nie musi.
 
📢 Znaki ostrzegawcze, że przestrzeń/osoba, z którą masz doczynienia NIE jest bezpieczena.
 
⬇️⬇️⬇️
 
⚫ Gdy wchodzisz do po raz pierwszy do przestrzeni danej osoby/grupy jesteś natychmiast zalany miłością, masz bardzo pozytywne i silne doświadczenia przynależności, zrozumienia, jakbyś odnalazł swoje miejsce na ziemi (co po czasie mija).
 
⚫ Osoba/grupa przedstawia siebie jako ponadprzeciętną, elitarną i dla WYBRANYCH. Z jedyną właściwą prawdą, jedyną właściwą misją, mającą wyższość ponad innymi.
 
⚫ Jesteś wprawiany we wrażenie, że nikt inny jest w stanie zrozumieć Cię tak jak ta osoba/grupa, dać Ci tego co ona, nauczyć Cię tego co ona itd.
 
⚫ Krytyczna ocena, wyrażeninie odmiennego punktu widzenia, wyznawanie innych poglądów niż osoba/grupa są traktowane jako osobisty ATAK na nią.
 
⚫ Sympatia, wsparcie i akceptacja osoby/grupy mogą szybko zamienić się w ignorowanie i dystans jeśli nie zachowujesz się w konkretny (wymagany) sposób.
 
⚫ Osoba/grupa zniecheca Cię do korzystania z nauk, materiałów, wsparcia, podpowiedzi INNYCH niż jej lub te, które przez nią są polecane.
 
⚫ Absolutny podziw, lojaność i uległość wobec osoby/grupy są jej cichym i niewypowiedzianym wymogiem.
 
⚫ Jesteś zniechecany do samodzielnego, krytycznego myślenia i poszukiwania odpowiedzi w sobie. Zamiast tego, jest Ci mówione jak masz myśleć + jesteś poddawany regularnej indoktrynacji.
 
⚫ Osoba/grupa zbiera laury i zasługi za Twoje sukcesy, dokonania, przemiany, doświadczenia, rozwój – twierdząc, że BEZ NIEJ nie byłoby to możliwe. Często może być Ci wypominane jak wiele jej zawdzięczasz, co obliguje Cię do określonego zachowania.
 
⚫ Historie, które słyszysz o osobie/grupie często są kontrowersyjne, szokujące, poruszajace, często trudne do uwierzenia + wokół tych historii jest budowana cała marka/biznes/praktyka.
 
⚫ Osoba/grupa chlubi się swoimi wszelkimi możliwymi tytułami i osiągnięcami lub sama nadaje sobie tytuły i nazwy kojarzące się z prestiżem i wyjątkowością.
 
⚫ Odczuwasz jednoczesny podziw wobec tej osoby/grupy oraz niepokój i lęk. Nie czujesz się całkowiecie bezpieczne i swobodnie, choć zależy Ci mocno na jej aprobacie.
 
⚫ Jesteś popychany i naciskany do przekraczania granic, z których przekroczeniem nie czujesz się komfortowo, w imię różnych wyższych wartości.
 
⚫ Jesteś zachęcany przez osobę/grupę do ciągłego inwestowania pieniędzy w kolejne materiały, doświadczenia, sesje, kursy, rozwój bez których nie możesz się obejść, a gdy nie masz środków do tego, jesteś namawiany do brania pożyczek, zadłużeń itd.
 
⚫ Jesteś zachęcany do stanowczego zrywania kontaktów z każdym, kto nie podziela Twojego (grupy/osoby) zdania i poglądów.
 
⚫ Słyszysz wiele dyskredytujących historii o osobach, które wypowiedziały się negatywnie na temat osoby/grupy, zrobiły coś wbrew niej bądź opuściły jej kręgi, których nie masz możliwości sprawdzić.
 
⬇️⬇️⬇️
 
Osobiście wierzę, że od każdego człowieka, jesteśmy w stanie się czegoś nauczyć. KAŻDY ma coś wyjątkowego do zaoferowania, co może wnieść wartość w nasze życie.
 
Tak samo jak i my mamy w sobie wyjątkowość, która na potencjał wnieść wartość w życia innych ludzi.
 
Idziemy w tej podróży równolegle do siebie, ramię w ramię. Nie ma żadnych szczebelków, na których ktoś jest wyżej, a ktoś niżej.
 
Swoim najważniejszym coachem, teraputą, liderem, wsparciem jesteś Ty sam. Co wcale nie oznacza, że nie powinieneś czy nie możesz korzystać ze wsparcia osób wokół Ciebie – wręcz przeciwnie!
 
Piękno całej tej podróży polega na tym, że nie musimy iść sami.
 
Czyjś głos, czyjąś prawda, czyjś przekaz, czyjaś energia ma potencjał coś w Tobie rozbudzić, zainicjować, odblokować, przypomnieć Ci o Twojej własnej mocy, wartości i prawdzie.
 
Jesteśmy tutaj, abyśmy sobie wzajemnie przypominali o tym kim jesteśmy ❤✨
 
Nigdy jednak nie powinieneś przekładać czyjejś mądrości PONAD swoją własną – jako nadrzędną, czy ważniejszą.
 
Każdy z nas ma dostęp w SOBIE do tych samych prawd i możliwość ich odkrycia.
 
Decyzja czy chcemy czerpać od kogoś powinna zawsze w 100% należeć do nas – powinniśmy CZUĆ się z nią dobrze, bezpiecznie i komfortowo.
 
Nikt nie ma najlepszych odpowiedzi, ani wszystkich odpowiedzi. Coś co sprawdza się u kogoś, u kogoś innego nie sprawdzi się wcale. Nie ma nikogo, kto mógłby być ostatecznym autorytetem w każdej kwestii. Jeśli ktoś twierdzi, że nim jest – powinien być to OGORMNY znak ostrzegawczy dla nas.
 
Jeśli ktoś ustawia się na piedestale – oczywiście, że Ty będziesz stał NIŻEJ od niego. I będziesz próbował wspiąć się na ten piedestał – lecz nigdy nie staniesz rowlonegle do tej osoby.
 
Dlatego potrzebujemy zdjąć siebie wzajemnie z piedestałów. Przestać wierzyć w iluzję, że istnieje ktoś “nad nami” kto zawsze wie lepiej. Nie wie. Nikt nie wie lepiej od Ciebie ❤
 
Integracja tego przekonania jest podstawą.
Zdrowe systemy – tworzą zdrowi ludzie.

Jeśli uznałeś ten wpis za wartościowy, podziel się nim z kimś bliskim ♥

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszam Cię do współpracy

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x