Connect with us

Gastronomia

Zastawa stołowa – jak wybrać odpowiedni serwis obiadowy?

zastawa stołowa

Poszukiwanie idealnej zastawy obiadowej może być niezwykle trudne, szczególnie dla szefów kuchni, właścicieli restauracji oraz osób zainteresowanych biznesem gastronomicznym. Zastawa stołowa jest nie tylko nieodłącznym elementem aranżacji jadalni, ale również ma znaczący wpływ na sposób, w jaki serwowane są dania. Wybór odpowiedniego zestawu talerzy, porcelanowych serwisów czy kompletu sztućców jest zatem niezmiernie ważny. W tym artykule dowiesz się, jak dokonać właściwego wyboru i na co zwrócić uwagę podczas zakupu zastawy stołowej.

Jakie rodzaje zastawy stołowej są dostępne na rynku?

Zanim zaczniemy przechodzić do konkretnych szczegółów, warto zapoznać się z różnymi rodzajami zastawy obiadowej dostępnymi na rynku. Wśród popularnych opcji znajdują się

 • Zestaw talerzy

  Jednym z najczęściej wybieranych elementów zastawy stołowej jest zestaw talerzy. Można znaleźć różne rodzaje talerzy, takie jak talerze obiadowe, głębokie czy deserowe. Ważne jest, aby wybrać talerze wykonane z odpornych materiałów, takich jak porcelana, które będą trwałe i estetyczne.

 • Serwis obiadowy

  Serwis obiadowy to kompletny zestaw naczyń składający się z talerzy, filiżanek, salaterki, półmisków i innych elementów. Zazwyczaj serwis obiadowy wystarcza do obsłużenia 4 osób, ale można znaleźć także większe zestawy, dostosowane do potrzeb 6 lub 12 osób.

 • Zastawa stołowa do jadalni

  Zastawa stołowa do jadalni to bardziej elegancka i kompleksowa opcja, która uwzględnia dodatkowe elementy, takie jak kieliszki do wina, karafki czy dzbanki. Tego rodzaju zastawa jest często wybierana na ważne uroczystości i przyjęcia.

Jak sprawdzić jakość zastawy stołowej?

Przy wyborze zastawy stołowej niezwykle istotne jest sprawdzenie jej jakości. Oto kilka kroków, które warto podjąć, aby przekonać się, czy dana zastawa spełnia nasze oczekiwania

 • Sprawdź materiał

  Najlepsze zestawy talerzy i serwisy obiadowe są wykonane z porcelany, która jest nie tylko trwała, ale także estetyczna. Upewnij się, że zastawę stołową można bezpiecznie użytkować w kuchni i jadalni.

 • Przetestuj wytrzymałość

  Delikatnie stuknij w talerz lub filiżankę, aby sprawdzić, czy są one odporne na uszkodzenia. Wybierz taką zastawę, która nie pęknie pod wpływem drobnych uderzeń.

 • Skonsultuj się z profesjonalistami

  Zawsze warto skonsultować się z ekspertami, takimi jak szefowie kuchni czy właściciele restauracji, którzy mają doświadczenie z różnymi rodzajami zastaw obiadowych. Zapytaj ich o ich preferencje i polecenia.

zastawa stołowa

Podsumowanie kluczowych punktów do zapamiętania

 • Wybór odpowiedniej zastawy stołowej jest istotny zarówno dla aranżacji jadalni, jak i sposobu serwowania potraw.
 • Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zastawy obiadowej, takich jak zestawy talerzy, serwisy obiadowe czy zastawy do jadalni.
 • Przy wyborze zastawy stołowej warto zwrócić uwagę na materiał, wytrzymałość oraz skonsultować się z profesjonalistami.

FAQ

1. Jakie są najczęściej używane materiały do produkcji zastawy stołowej?

Najczęściej do produkcji zastawy stołowej używa się porcelany, ceramiki lub szkła.

2. Czy zastawa stołowa powinna pasować do stylu wystroju jadalni?

Tak, zastawa stołowa powinna harmonizować z aranżacją jadalni i wpisywać się w jej styl.

3. Czy można kupić gotowe komplety zastawy stołowej?

Oczywiście, na rynku dostępne są gotowe komplety zastawy stołowej, które zawierają wszystkie potrzebne elementy.

4. Jak przechowywać i pielęgnować zastawę stołową?

Zastawę stołową najlepiej przechowywać w specjalnych pokrowcach lub szufladach, aby zapobiec zarysowaniom. Należy ją również regularnie czyścić i chronić przed uderzeniami.

Continue Reading
Kliknij aby dodać komentarz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Copyright © 2023 Testimo