Życie w trybie przetrwania

Czyli życie uzależnione od czasu, warunków zewnętrznych i fizycznych ograniczeń.

To życie w ciągłym stresie, niekończącej się presji i walce, niemożność odpoczynku oraz potrzeba ciągłej analizy (bo musisz być wyczulony na zagrożenie, musisz wszystko przewidzieć). To życie w nieustannym lęku i potrzebie kontroli.

Z czego to wynika?

Z programu OFIARA – KAT. Czujemy się wciąż zagrożeni i wciąż uciekamy przed drapieżcą, który nigdy nie przestaje nas gonić. Dlatego cały czas jesteśmy w ruchu, w pędzie, ciągle zajęci – nie mamy czasu bo “uciekamy”.

Drapieżcą (katem) niegdyś mogli być Twoi rodzice – teraz jest to głos w Twoim WNĘTERZU.

Kiedy się zatrzymasz – to kat Cie dopadnie i będziesz musiał się z nim zmierzyć.

Spojrzeć mu prosto w oczy.

A to często jest lęk równy lękowi przed śmiercią…

Jednak jedynie poprzez stawienie mu czoła – masz szansę, aby go w sobie ZINTEGROWAĆ.

Aby ta drapieżna, niszczycielska siła, której tak bardzo się obawiasz – stanęła teraz po Twojej stronie i służyła Tobie.

Potencjał tej siły to pewność siebie, odwaga, poczucie mocy, skuteczna ochrona siebie i swoich granic. Ta siła staje się Twoim sprzymierzeńcem, za sprawą Twojego wyboru – aby wyrazić ją korzystnie, poprzez działanie służące dobru Twojemu i innych.

Dlatego POTRZEBUJESZ się zatrzymać. Potrzebujesz wejść w kontakt z tym, co się w Tobie dzieje, i z tym przed czym uciekasz. To pozwala wyjść z trybu przetrwania w przestrzeń obecności i świadomości. Z tej pozycji przychodzi zrozumienie, że masz WYBÓR w jaki sposób zareagować ❤

Nie musisz już uciekać. Ani walczyć. Możesz zostać i wybrać świadomie swoją reakcję. Lub jej brak.

W ten sposób zmieniasz program bo wychodzisz z AUTOMATU i przestajesz funkcjonować z jego poziomu. Oczywiście nie od razu, każda zmiana wymaga zaangażowania i praktyki. Program może nadal uaktywniać się w różnych sytuacjach – lecz tu wkracza moc Twojej świadomości. Jeśli możesz obserwować swoje myśli, emocje i rekacje – możesz wybrać aby zadziałać INACZEJ.

W moim przekonaniu, wyjście z roli ofiary jest najważniejszym krokiem to PRZEMIANY. Uświadomieniem sobie swoich potencjałów, które bardzo często możemy odkryć poprzez obserwację “kata” w naszym wnętrzu (lub na zewnątrz).

Cechy, które przejawia “kat”, pokazują Ci Twój wyparty potencjał, który możesz w sobie rozbudzić poprzez wyrażenie tych samych cech – lecz w sposób pożyteczny.

Dla przykładu, osoba Cię wykorzytująca czy wykazująca egocentryczne cechy może Ci pokazać, że aby wyjść z relacji z nią lub postawić jej granicę – Ty potrzebujesz zacząć MYŚLEĆ O SOBIE.

Inny przykład, uporczywie krytykujący Cię głos kata w Twojej głowie, może Ci pokazać, że Ty potrzebujesz rozbudzić w sobie taką samą uporczywość (czyli konsekwencję) w pełnej akceptacji siebie i wybieraniu, aby myśleć o sobie dobrze ❤

Transformując “szkodliwe” cechy kata w cechy wspierające – możesz z nich skorzystać, aby wyjść z roli ofiary, zaufać sobie, stanąć po swojej stronie, skutecznie chronić siebie, swoje wewnętrzne dziecko oraz wyrażać siebie w sposób zgodny i spójny z Sercem. Już nie w destrukcji, a w świadomej kreacji. To będzie siła, ktora pomoże Ci zbudować Twoje życie, tak jak rzeczywiście pragniesz.

I to w rezultacie pomaga wyjść z trybu walki i przetrwania, naznaczonego ciągłą gonitwą, dramatem i stresem. Jeśli integrujesz “przerażającą” siłę w SOBIE, nie masz już się czego obawiać. To także pomaga zdjać odpwiedzialność za swoje życie z warunków zewnętrznych.

Jeśli nie masz już przed czym uciekać – przestaje ograniczać Cię czas. Masz możliwość się zatrzymać i zdecydować co pragniesz ze swoim czasem robić.

Jeśli nie masz już przed czym uciekać – przestają ograniczać Cię warunki. Już nie musisz cały czas szukać schronienia – możesz iść tam, gdzie chcesz.

Jeśli nie masz przed czym uciekać – przestają Cię ograniczać warunki fizyczne. Nie musisz dawać z siebie wszystkiego, forsować swojego ciała – możesz odpocząć.

Tylko z miejsca świadomej obecności, mamy szansę zacząć ZMIENIAĆ siebie i swoje życie. A to bardzo często wymaga zatrzymania się i konfrontacji z lękami, zmoromi, traumami, bólem i ścigającymi nas “drapieżcami” w naszym wnętrzu, czyli wszystkim tym, co tworzy nasz Cień.

Tędy wiedzie droga do prawdziwej wolności. Poprzez akceptację, przyjęcie tego i integrację oraz świadomy WYBÓR naszych reakcji i zachowań.

Dopóki nie jesteśmy na to gotowi – zmiana nie nastąpi.

Warto mieć także świadomość że program OFIARA – KAT to jeden z najsilniejszych programów w jakich funkcjonują ludzie. Osoba przejawiająca cechy kata, nie jest z automatu zła, tak samo jak osoba przejawiający cechy ofiary, nie jest jednoznacznie dobra. Każdy zamknięty w tym programie, w zależności od sytuacji wykazuje się cechami z obu tych skrajności, ponieważ każdy z nas ma w sobie potencjał “jasnej” i “ciemnej” strony.

Dlatego miej dla siebie zrozumienie i empatię, podczas procesu integracji i przemiany – tak samo jak masz dla innych. Co oczywiśnie nie wyklucza nazywania niestosownych czy przemocowych ZACHOWAŃ po imieniu i odpowiedniej reakcji jak ochrona siebie. Warto jednak pamiętać, że każdy człowiek posiada w sobie potencjał do zmiany, a jego zachowanie nie definiuje od razu całej jego Istoty.

Ciemna strona w nas może budzić lęk, często nie chcemy się z nią konfrontować, woląc ją WYPRZEĆ. Lecz staje się to wtedy również miejsce Twojego wypartego potencjału. A to czego nie chcesz widzieć w sobie – i tak będzie przejawiać się będzie w Twoim życiu – chociażby w innych ludziach, znakach, sytuacjach, symbolach.

Miłość do siebie to objęcie każdego aspektu siebie miłością i zrozumieniem oraz świadomy wybór JAK będziemy nasze cechy, emocje i potencjały wykorzystywać na zewnątrz.

Tutaj leży Twoja moc ❤

Jeśli uznałeś ten wpis za wartościowy, podziel się nim z kimś bliskim ♥

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszam Cię do współpracy

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x